„EU peníze středním školám“
Název projektu Moderní škola
Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0526
Název aktivityIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT
Název vzdělávacího materiálu Procenta - kadeřník
Číslo vzdělávacího materiálu Jarošová_32_INOVACE_37/12
Jméno autora Ing. Alexandra Jarošová
Název školyStřední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace
MATEMATIKA
PROCENTAobor kadeřník
VYPRACOVALA :Ing. Alexandra Jarošová
OBSAH Úvod Příklad k procvičení 1 Příklad k procvičení 2 Příklad k procvičení 3 Příklad k procvičení 4 Příklad k procvičení 5 Příklad k procvičení 6 Zdroje
PROCENTA
Procenta jsou způsobem, jak vyjádřit část celku (setiny, tzn. zlomek) pomocí celého čísla. Zápis např. „45 %“ (45 procent) je ve skutečnosti jenom zkratkou pro zlomek 45/100, tzn. desetinné číslo 0,45. Jméno pochází z per cento, znamenajícího na sto.
Příklad k procvičení 1.
Z dotázaných žen jich 42 používá pěnové tužidlo.
Z dotázaných 120 žen, které chodí ke kadeřnici, jich 35 % používá pěnové tužidlo na vlasy. Kolik z těchto žen používá pěnové tužidlo?
100 % = 120 žen
1 % = 120 / 100 = 1,2
35 % = 1,2 *35 = 42 žen
Foto: Jarošová
Příklad k procvičení 2.
Z připravených 50 balíčků se jich denně prodá 43 .
Kadeřník připravil kosmetické balíčky. Denně jich prodá 86 %.
Kolik balíčků se prodá, je-li jich připraveno 50?
100 % = 50 balíčků
1 % = 50 / 100 = 0,5 balíčku
86 % = 0,5 * 86 = 43 balíčků
Foto: Jarošová
Příklad k procvičení 3.
V 0,25 kg masky je obsaženo 170 g olivového oleje a 80 g bylin.
Kilogramové balení regenerační masky se skládá z 68 % olivového oleje a z 32 % bylin . Kolik g oleje a kolik g bylin je obsaženo v 0,25 kg masky ?
68 % + 32 % = 100 % = 1 kg
1 kg = 1000 g
1 % = 1000 g / 100 = 10 g
68 % = 68 * 10 = 680 g
32 % = 32 * 10 = 320 g
0,25 kg = ¼ kg
680 g / 4 = 170 g olivového oleje
320 g / 4 = 80 g bylin
Foto : Jarošová
Příklad k procvičení 4.
V dubnu si kadeřnice vydělala o 12 % víc .
Za měsíc březen si vydělala kadeřnice v salónu 25.000 Kč. V dubnu si vydělala 28.000 Kč. O kolik procent si v dubnu vydělala víc?
25.000 Kč = 100 %
28.000 Kč – 25.000 Kč= 3.000 Kč
3.000 Kč = x %
1 % = 25.000 / 100 = 250 Kč
3.000 / 250 = 12 %
Foto: Jarošová
Příklad k procvičení 5.
Původní cena za střih a barvení byla 500 Kč .
Cena za střih a barvení se zvýšila od minulého roku o 12 %. V letošním roce zákazník zaplatí za služby 560 Kč. Kolik korun stálo stříhání a barvení původně?
112 % = 560 Kč
1 % = 560 / 112 = 5 Kč
100 % = 5 * 100 = 500 Kč
Foto: Jarošová
Příklad k procvičení 6.
Cena použitého kufříku byla 4.590 Kč .
Nový kadeřnický kufřík stojí 5.400 Kč. Použitý byl prodáván v internetovém obchodě se slevou 15 %. Kolik stál použitý kufřík?
100 % = 5.400 Kč
100 % – 15 % = 85 %
1 % = 5.400 / 100 = 54 Kč
85 % = 54 * 85 = 4.590 Kč
Foto: Jarošová
ZdrojeROSECKÁ, Zdena a kol. Jak počítat s
procenty. Brno: Nová škola, 2002, ISBN 80-85607-73-5.