(Auction of 20th Century Design)
Aukce designu 20. století
7
Designblok 22.–26. 10. 2015
Předaukční výstava (Exhibiton) čt–po (Thu–Mon) 22.–25. 10. 2015 10–21 h (10 am–9 pm)26. 10. 10–17h (10 am–5 pm)
Aukce (Auction) pondělí (Monday) 26. 10. 2015, od 17 h (from 5 pm)
Průmyslový palác, Výstaviště 67 Praha 7 – Holešovice
www.cohnauction.cz, +420 603 546 275
1
Aukční katalog
Výstava dražených předmětů, uvedených v tomto katalogu, proběhne v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti č. 67, Praha 7 – Holešovice ve dnech: 22.–26. 10. 2015, čt–ne 10–21 hodin, po 10–17 hodin. Aukce proběhne v pondělí 26. 10. 2015 v 17 hodin v hlavním sále.
Základní informace
1Předměty dražby budou draženy v pořadí podle toho katalogu.
2 Ceny uvedené v tomto katalogu jsou ceny vyvolávací a před-stavují zároveň nejnižší podání. 3Dražba probíhá v jednotlivých kolech, která jsou označena v tomto katalogu, a která dále oznámí licitátor. V přestávkách mezi jednotlivými koly musí vydražitel věci z bezprostředně předcházejícího kola ihned zaplatit. Pokud k úhradě nedojde a dražba tak bude zmařena, bude věc dražena v následujícím kole znovu. 4Poškození předmětů dražby odpovídající běžnému opotře-bení s ohledem na jejich stáří se v katalogu neuvádějí. Je ve vlastním zájmu účastníka dražby, aby se před dražbou osobně seznámil se stavem každé věci a je výhradně na jeho uvážení, zda věc odpovídá uvedenému popisu. Dražebník neodpovídá za případný chybný popis či pravost věci určené pro dražbu, v tomto smyslu neposkytuje dražebník vydražiteli žádnou záruku. 5 Účastník dražby se svou přítomností na dražbě podřizuje podmínkám uvedeným v dražebním řádu, který je obsažen v tomto katalogu v plném znění.
6 Při přepočtu korun na euro bylo použito kurzu 1 EUR = 26 Kč. 7 Přijímá se pouze platba v hotovosti. Platební místo není vyba-veno platebním terminálem.
Dražební vyhláška
Dražební vyhláška o konání veřejné dobrovolné dražby pro-váděné společnou dražbou ve smyslu zákona č. 26/2000 Sb. v platném znění.
1 Dražebník: Jan Jaroš, Bubenečská 12/284, Praha 6 – Dejvice 160 00, IČO: 649 52 088, podnikající jako fyzická osoba, pro-vádí dražbu na návrh vlastníků předmětů dražby, a to dne 26. 10. 2015 v 17 hodin v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti č. 67, Praha 7 – Holešovice. 2 Předměty dražby jsou označeny a popsány, včetně uvedení výše nejnižšího podání (vyvolávací ceny) a odhadnuté ceny rovněž v katalogu věcí určených pro dražbu. Jednotlivé před-měty budou draženy v pořadí uvedeném v tomto katalogu.
3Předměty dražby budou vyvolávány jejich pořadovými čísly. Výše minimálních příhozů jsou stanoveny takto: A 100,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání méně než 2 000,- Kč;b 200,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 2 000,- Kč, ale méně než 5 000,- Kč;c 500,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 5 000,- Kč, ale méně než 10 000,- Kč;D 1 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 10 000,- Kč, ale méně než 40 000,- Kč;e 2 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 40 000,- Kč, ale méně než 100 000,- Kč;f 10 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 100 000,- Kč, ale méně než 200 000,- Kč;g 20 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 200 000,- Kč, ale méně než 400 000,- Kč;
h 50 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 400 000,- Kč, ale méně než 1 000 000,- Kč;i 100 000,- Kč, činí-li výše nejnižšího podání alespoň 1 000 000,- Kč;j jakákoliv vyšší částka nabídnutá některým z dražitelů.
4 O pořadí příhozů rozhoduje licitátor. Podání účastníků dražby musí být činěna v českém jazyce a české měně.
5 Prohlídka předmětů dražby se uskuteční ve dnech 22.–26. 10. 2015, čt–ne 10–21 hodin, po 10–17 hodin v Průmyslovémpaláci, Veletržní 67, Praha 7 – Holešovice. V průběhu pro-hlídky nejsou její účastníci oprávněni jakýmkoli způsobem obrazově zachycovat vystavené věci. Účastníci prohlídky jsou rovněž povinni podřídit se všem opatřením dražebníka přijatým na ochranu vystavených věcí.
6 V průběhu přestávek mezi jednotlivými koly dražby, která jsou označena v katalogu věcí určených pro dražbu a která dále oznámí licitátor, musí vydražitel ihned zaplatit cenu věci dosaženou vydražením, ke které mu byl udělen příklep v bez-prostředně předcházejícím kole dražby. Ve stejné lhůtě musí vydražitel dále zaplatit náklady spojené s předáním předmětu dražby, které činí 15% z ceny dosažené vydražením. Platba musí být provedena v hotovosti.
7 Vydraženou věc předá dražebník vydražiteli ihned po zaplacení všech plateb podle čl. 6. této dražební vyhlášky. Vydražitel se může s dražebníkem dohodnout na jiném ter-mínu vydání vydražené věci, který nebude delší než pět pra-covních dnů ode dne konání dražby. V takovém případě bude vydražená věc vydána ve shora označeném sídle dražebníka proti předložení dokladu o zaplacení.
8 Účastník dražby se může dát v dražbě zastupovat zástup-cem na základě písemné plné moci. Účastník dražby může za svého zástupce tímto způsobem zvolit i dražebníka. V plné moci musí účastník dražby (zmocnitel) uvést i věci, které má za něho zmocněnec dražit a dále určit limit, do kterého za něho má zmocněnec přihazovat, a to pro každou věc zvlášť. Obdobným způsobem se lze účastnit dražby i po telefonu.
V Praze dne 21. 10. 2015, MgA. Jan Jaroš.
Auction catalogue Exhibition of works of art presented in this auction catalogue willbe exhibited at Industrial Palace at the Prague Exhibition Faire No. 67, Prague 7 – Holešovice: 22.–26. 10. 2015 from 10 am to 21 pm (26. 10., 10 am to 17 pm). Action will take place on Monday 26. 10. 2015 at 5 pm at theleft wing of the Palace. basic information Items will be auctioned in numerical order as listed in this catalogue. The prices listed in this catalogue are starting prices which represent the lowest bid. Sums in brackets represent the auctioneers’ evaluation price. The auction will procede in several sessions. Each session is followed by a break during which all of the items auctioned in the preceeding session should be paid for. A failure to settle the payment will result in reinstatement of the particular item back into the auction. This item will then be auctioned in the following session. Damage due to regular wear and ageing is not specified in the catalo-gue description of the item. Auctioneer is not responsible for inaccu-racies in the catalogue descriptions or the authenticity of the items in auction. In this sense the auctioneer can not provide any guarantee for the bidder. It is required that all individuals taking part in the auction keep to auction rules listed fully in the Czech language part of the catalogue. This translation includes main rules and basic auction information only. The price in Euro are calculated according to the following rate: 1 EUR = 26 CZK. Cash only. Notice: The English text is only a summary of the czech version.
↑ výška → šířka ↗ hloubka ↓ délka ø průměr V cena – vyvolávací cena O cena – odhadovaná cena
2
Dubové křeslo Reformní židle (pár)
Zahradní kovová křesla (pár)
1
3
2
počátek 20.století, R-U
↑ 71 cm → 64 cm ↗ 52 cm
V cena 3 000 KčO cena 5 000–7 000 Kč
Polokřeslo podkovovitého tvaru je vyrobeno z dubového dřeva. Pozdější načervenalá šelaková politura. Překližkový sedák zasazen do dubového skládaného rámu. Konstrukce nohou je složena ze soustružených dílů soudkového tvaru s profilovým dekorováním. Původní vybavení Spořitelny ve Smiřicích (viz štítek).
fa.Valentin jadrníček, fryštákprvní čtvrtina 20. století, R-U
↑ 90 cm → 42 cm ↗ 38 cm
V cena 4 000 KčO cena 6 000–8 000 Kč
Soustružené, částečně ohýbané bukové dřevo. Jako kon-strukčního prvku bylo použito litinové vzpěry mezi zadní a přední nohou. Skládaný sedák se zbytky vypalovaných folklórních ornamentů. Konstrukčně se jedná o starší typ tohoto modelu.
polovina 19. století (cca 1850–1860), francie
↑95 cm → 52 cm ↗ 70 cm
V cena 18 000 KčO cena 25 000–35 000 Kč
Konstrukce vyrobena z ohýbaných stáčených trubek s původním bílým lakem. Sedák i opěrák vyrobeny z planžetové ocele. Díky tomuto materiálu a dané konstrukci (kruhový sedák založen do rozety) se jedná o velice komfortní křeslo. Navíc svou konstrukcí a použitým materiálem napovídá, že se jedná o jedny z prvních konstrukcí tohoto typu. Jak v českém, tak v celoev-ropském kontextu se jedná díky stošedesátileté historii nabízených kusů o opravdové unikáty. S přihlédnutím ke skvělé kondici s nádhernou patinou. Doporučuji. (možnost koupě celého setu – druhý pár č.11)
3
Židle No. 14 Židle No. 144 5
Michael Thonet (1796–1871)gebrüder Thonet, Wien (značeno nejstarší papírovou nálepkou)70.–80. léta 19. století, R-U
↑ 89 cm → 41 cm ↗ 55 cm
V cena 4 500 KčO cena 7 000–10 000 Kč
Ohýbaná kulatina z bukového masivu. Sedák opatřen novým výpletem. Citlivě restaurováno. Oživena šelaková politura. Naprosto unikátní muzeální kusy s první papírovou nálepkou používanou tímto výrobcem. Konstrukce těchto kusů je výrazně subtilnější, než je tomu u pozdějších variant. Původ: Beseda – Hradec Králové. Důstojnická kantýna vybavena těmito židlemi v 80. letech 19. století.
Secesní široká vázaSoudkovitá vázičkav neorenesančním stylujan Koula (1855–1919)
76
počátek 20. století, střední evropa
↑ 10 cm ø 14 cm
V cena 2 000 KčO cena 3 000–4 500 Kč
Keramická váza miskovitého tvaru s ohrnutým horním okrajem. Glazura čirá s netypickým abstraktním pojednáním malby. Dobrý stav.
Dílna lidové keramiky, Telč, (značeno na dně J.Koula 98.c.)konec 19. století
↑ 11,5 cm ø 9,5 cm
V cena 2 500 KčO cena 3 000–4 500 Kč
Bíle glazovaná keramická váza, soudkového tvaru se třemi žlutě malovanými kulovitými výstupky. Dekorována je florálními motivy s hlavním motivem stojícího ptáka – holuba. Malba vyve-dena v neorenesančním stylu. Na spodní straně 4 větší oťuky, uvnitř krakelováno, u horního okraje drobná prasklina. Autor byl znám svým zaujetím pro renesanční sloh. V jeho návrzích keramiky se často objevuje propojení folklórních motivů s prvky známými z dochovaného renesančního užitého umění.
↑ 89 cm → 41 cm ↗ 55 cm
4
Dřevěný prostorový věšákNo. 10.414 – secesní
Kovový prostorový věšák8 9
gebrüder Thonet, Wien (značeno)první pětina 20. století, R-U
↑ 210 cm → 48 cm ↗ 48 cm
V cena 15 000 KčO cena 20 000–30 000 Kč
Dřevěná konstrukce vyrobena z bukového ohýbaného hranolu. Dřevěná část tmavě mořená, šelaková politura. Odkapávací miska zhotovena ze zinkového profilovaného plechu. 1. hák chybí. Celkově špičkový původní stav bez zásahů. Tento věšák je často připisován špičkovému vídeňskému architektovi Kolomanu Moserovi.
počátek 20. století, R-U
↑ 195 cm → 43 cm ↗ 43 cm
V cena 3 500 KčO cena 5 000–6 000 Kč
Konstrukce věšáku je zhotovena ze železné nýtované páso-viny s fládrovaným nátěrem imitujícím dřevo. Původní výborný stav s krásnou patinou.
5
houpací křeslo No. 1410
gebrüder Thonet, Wien (značeno papírovou nálepkou)počátek 20. století, R-U
↑ 100 cm → 59 cm ↗ 115 cm
V cena 8 000 KčO cena 12 000–15 000 Kč
Konstrukce soustružená, ohýbaná kulatina z bukového masivu. Sedák a opěrák vyroben z termopřekližky s historizujícím vzorem. Původní stav s krásnou patinou. Tento model je nabízen s méně častou variantou překližkové výplně, která zajišťuje bezúdržbové fungování, neboť konstrukci ztužuje a překližka má větší životnost. Jeden z nejdéle se vyrábějících modelů. Tento patří ještě ke staré produkci s viditelně subtilnější konstrukcí a nižším usazením područek.
Zahradní kovová křesla (pár)11
polovina 19.století (cca 1850–1860), francie
↑ 95 cm → 52 cm ↗ 70 cm
6
Restaurační židle (1 ks)Marcel Kammerer(1878–1959)
Kavárenský stolek
12 13
14
gebrüder Thonet, Wien (značeno papírovou nálepkou)10. léta 20. století, R-U
↑ 95 cm → 42 cm ↗ 46 cm
V cena 7 500 KčO cena 14 000–18 000 Kč
gebrüder Thonet, Wien (značeno)10. léta 20. století, R-U
↑ 77,5 cm deska stolu ø 60 cm
Dřevěná konstrukce vyrobena z bukového masivu, částečně soustružená, ohýbaná, mořená, lakovaná. Deska stolu pa-prskovitě dýhována mahagonem. Noha, mahagonový odstín, podnoží s mosazným nášlapem a zeleným původním potahem.
Dřevěné polokřeslojosef hoffmann (1870–1956)15
j.&j. Kohn, Wien 10. léta 20. století, R-U
↑ 82 cm → 74 cm ↗ 55 cm
Dřevěná konstrukce vyrobena z bukového, částečně ohýbaného hranolu. Dřevěná část tmavě mořená, černá šela-ková politura. Povrchová úprava obnovena.
↑ 95 cm → 42 cm ↗ 46 cm
Dřevěná konstrukce vyrobena z bukového ohýbaného hranolu. Mahagonový odstín se zbytky pozdějších nátěrů, šelaková poli-tura. Sedák i opěrák vyroben z překližky mahagonem dýhované s geometrickou intarzií v opěradle. Naprosto ori- ginální původní stav. Původní vybavení kavárny Obecního domu (1905–1912 Balšánek/Polívka).
7
Závěsná lampa Peter behrens (1868–1940)
Keramická dóza s víčkem
Vysoká válcová váza
Poniklovaná elektrická konvicePeter behrens (1868–1940)
18
16
19
17
Aeg, berlin10.–20. léta 20. století, Německo
stínidlo ø 22 cm
V cena 6 500 KčO cena 10 000– 12 000 Kč
Kovové prvky lampy jsou vyrobeny z poměděného zpatino-vaného železného plechu. Stínidlo ve tvaru dělené kapky je vyrobeno z pískovaného transparentního skla (spodní díl) z opálového skla (Duplex) – horní díl.
Wiener Keramische Werkstadte (značeno)počátek 20. století, R-U
↑ 12 cm ø 7,5 cm
V cena 16 000 KčO cena 22 000–25 000 Kč
Jednoduchá válcová dóza s víkem. Černá malba vykrývající plochu mezi floráními abstrahovanými pásy květů. Zespoda značeno číslem modelu 1247. Špičkový stav.
pravděpodobně Rydl&Thon. Svijany, graniton10.–20. léta 20. století, R-U
↑ 42 cm stínidlo ø 12 cm
V cena 3 500 KčO cena 4 000–5 000 Kč
Bílá keramická váza válcovitého tvaru, polévaná transpa- rentní glazurou. Ve spodní části černě malované profilové prstence se zlatým akcentem. Horní část pokryta fantaskním pojetím flóry po vzoru vídeňské secese. Horizontální pras- klina v hraně barvy mezi válcem a profiláží.
Aeg, berlin (návrh 1909)10.–20. léta 20. století, Německo
↑ 23 cm → 23 cm ↗ 16 cm
V cena 3 000 KčO cena 4 000–5 000 Kč
Tělo konvice – ortogonálního tvaru je zhotoveno z ponik-lovaného mosazného pechu. Nádoba je uvnitř vycínována. Nepůvodní úprava elektrické přípojky (bez záruky chodu).
8
Skleněná prolamovaná váza Kermická dóza s víčkem
Židle No. 402 pro Národnídům v Prostějovějan Kotěra (1871 – 1923)
22 23
21 21
10.–20. léta 20. století, Československo
↑ 24 cm → 19 cm
V cena 2 000 KčO cena 3 000–4 000 Kč
Kónická prolamovaná váza s podstavou. Tělo zhotoveno z vertikálně optyšovaného kouřového (s lehce šedo-zeleným nádechem) zabarveného skla.
pravděpod. Rydl&on. Svijany, graniton (značeno S.D.V. ll.)10–20. století, Československo
↑ 8,5 cm → 12 cm ↗ 8 cm
V cena 1 800 KčO cena 3 000–4 000 Kč
Bílá keramika s transparentní polevou, miska zdobená zeleno- -žlutým dekorem stylizovaných listů a květů. Víčko s úchytem ve tvaru spící labutě. Malovaná stylizovaná hladina. Drobné oťuky na hraně misky. Labuti chybí část krku.
gebrüder Thonet, Wien (značeno papírovou nálepkou)10. léta 20. století R-U (po r. 1906)
↑ 92 cm → 40 cm ↗ 42 cm
V cena 7 000 KčO cena 10 000–15 000 Kč
Dřevěná konstrukce vyrobena z bukového ohýbaného hranolu. Sedák a opěrák z termopřekližky s geometrickým soustředným prolisem a zdvojeným opěradlovým rámem. Restaurováno, nová šelaková politura.
↑ 92 cm → 40 cm ↗ 42 cm
9
Třešňové secesní křeslo24
↑ 83 cm → 60,5 cm ↗ 56 cm
V cena 33 000 KčO cena 40 000–50 000 Kč
Třešňové polokřeslo podkovovitého tvaru z boku a v zádech obloženého soustruženými příčkami. Příčky jsou v horní a spodní části intarzovány palisandrovými zdvojenými pásky. Kompletně restaurováno. Nový kožený potah opěradla sedáku a područek.Naprosto unikátní kus. Paralely můžeme hledat v okruhu špičkových návrhářů a zpracovatelů vídeňského okruhu. Elegance, která nechá vyniknout základní tvar. Konstrukce vyladěná jemnými sloupky s krásnou kresbou třešně v akcentaci s palisandrem a měděnými návleky je perfektní.
10
Restaurační židle No. 564Otto Prutscher (1880–1949)25
Párové závěsné lampy (2 ks)26
Závěsná směrová lampa smaltovaná27
Thonet – Mundus 20. léta 20. století, Československo
↑ 103 cm → 42 cm ↗ 42 cm
V cena 9 000 KčO cena 18 000–22 000 Kč
Masivní ohýbaný bukový hranol, bíle lakovaný. Sedák a opěrák z překližky. Nohy opatřeny mosaznými kopýtky. Jedná se o původní vybavení Luhačovického hotelu ARCO z roku 1924. Židle je značena na sedáku ze zadu vtlačenou značkou VPÚ – všeobecný penzijní ústav. Židle jsou vícekrát přetírány. Místy barva odloupaná.
20. léta 20. století, střední evropa
↑ 37,5 cm ø 16,5 cm
V cena 2 500 KčO cena 3 600–5 000 Kč
Celokovová konstrukce z tlačeného ocelového plechu. Vnějšek černě smaltován. Vnitřek bíle smaltován. Stinidlo orientováno fixně na svit pod úhlem 45 stupňů. Litinový el. rozvod s háčkem na zavěšení. Typem se jedná o výrazně vzácnější variantu s bočním nasvětlování. Krásný stav. Pár drobných oťuků na smaltu.
20. léta 20. století, Československo ↑ 90 cm → 64 cm ↗ 64 cm
Celodřevěné masivní dubové křeslo výrazné konstrukce s dýhovanými dubovými područkami. Sedák i opěrák jsou potaženy původní tmavohnědou kůží. Na sedáku drobný defekt v podobě dírky. Jinak celkově s pěknou patinou. Na područce odštipek dubové dýhy. Celkově velmi dobrý původní stav bez restaurování. Na zadních nohou pod sedákem vyražena inventární čísla. Křeslo pochází z okolí Dejvic/Bubenče.
20.–30. léta 20. století, Československo
↑ 70 cm → 42 cm koule ø 20 cm
V cena 6 000 KčO cena 8 000–10 000 Kč
Mosazná konstrukce (tlačené kryty a penda) s původní staromosaznou patinou. Mléčné duplexové skleněné koule.
Kožené reprezentativníkřeslo28
11
fa. Kienzle, Nové Město30. léta 20. století, Československo ciferník ø 31 cm ↑ 4,5 cm
Kulatý postříbřený ciferník s černě tištěnými číslicemi. Je zarámován do mosazného – niklovaného rámečku. Původní funkční strojek. Možnost nahradit za současný elektrický. Původní stav. Hezká patina.
fa. AhAS, Praha ll, Myslíkova 620. – 30. léta. 20. století, Československo ↑ 36 cm
V cena 4 500 KčO cena 6 000–8 000 Kč
Unikátní malosériový model ventilátoru (výrobní číslo 266) s doplňkovým zařízením ionizujícím vzduch. Motorek ven-tilátoru na 220V, s výkonem 40W. Hliníková vrtule s ochran-nou klecí z niklované mosazi. Kovová niklování konstrukce. Spodní část ventilátoru zhotovena z mramorových desek kryjících niklovanou krabici s transformátorem. Původní dobrý stav. Nezkoušeno. Nutná revize.
lopatka ↑ 22 cm → 20,5 cm smetáček ↑ 28 cm
Niklovaná mosaz, lisovaná. Smetáček – původní štětinky fixované do bukového základu. Na lopatce dřevo černě lakované. Původní dobrý stav s viditelnými stopami používání. Výrazně geometrické tvarování.
fa. františek bibus, Moravská Třebová20.–30. léta 20. století, Československo
konvice ↑ 15 cm ø 7,5 cm
V cena 7 500 KčO cena 12 000–15 000 Kč
Silně postříbřená mosaz, porcelánové vložky, rukojeti z pa- lisandrového dřeva. Stříbrnickou technikou zhotovená nápo-jová souprava 6� šálek s podšálkem a porcelánovou vložkou, konvice, cukřenka a mléčenka. Povrch zušlechtěn kladívkovým dekorem. Souprava odpovídá tehdejším francouzským vlivům v podobě kvalitního postříbřeného či stříbrného náčiní, ne-soucího jasného ducha stylu Art Deco. Jedinečný komplet, co do zachovalosti, kvality zpracování a čistoty tvaru. Všechny díly značeny raženou značkou F.B. / František Bibus.
Stolní smetáček s lopatkou29
Kávová souprava (9 ks)bibus františek (1883–1966)
Nástěnné hodiny Kienzle
30
31Ventilátor s iionizátorem
32
12
chromovaná čtyřnohástolička
Obdélný stůl se šuplíky
Niklované noční stolky34
33
35
30. léta 20. století, Československo
↑ 75 cm → 110 cm ↗ 70 cm
V cena 9 000 KčO cena 12 000–15 000 Kč
Křížové podnoží z chromovaných trubek, zakončené fixací do desky stolu. Deska stolu lsťová dřevěná, s původním lakem na několika místech popraskaným a odloupnutým. Stůl je na širší straně opatřen dvěma šuplíky s kovovým madlem.Netypická velikost stolu klasické konstrukce. Elektroinstalace. Technický unikát.
Thonet / Mücke – Melder30. léta 20. století, Československo
min. ↑ 42 cm sedák ø 37 cm
V cena 4 500 KčO cena 7 000–9 000 Kč
Dřevěný sedák z překližky zasazen do rámu z ohýbaného dřeva. Původní originální oranžový lak. Kovová konstrukce se závitovým mechanizmem. K maticovému pouzdru jsou fixovány pomocí šroubů 4 chromované trubkové nohy s dřevěnými koncovkami. Krásný původní stav.
↑ 65 cm → 35 cm ↗ 35,5 cm
Unikátní kovové stolky trubkové poniklované konstrukce s pertinaxovou obložkou skříňky imitující kořeninové dřevo. Horní skleněná deska z hyalitového skla s nádhernou více-barevnou kresbou. Špičkový model. Na jednom ze skel drobný odštipek rožku. Na spojení trubkového rámu s čtvercovými ližinami patrná povrchová oxidace.
13
30.–40. léta 20. století, Československo
mísa ø 26 cm ↑ 18 cm sklenička ↑ 7 cm ø 9 cm
V cena 3 600 KčO cena 4 500–5 600 Kč
Jemně nafialovělé foukané sklo do formy. Nádoba na bowli – jednoduchého kulového tvaru s víkem a skleněnou naběrač-kou. Tenkostěnné skleničky jsou půlkulatého tvaru s ouškem na nožce. Perfektní původní stav.
↑ 65 cm → 62 cm ↗ 51 cm
Celomosazná niklovaná konstrukce z jemné pásoviny tvořící nosný rám se skleněnými výplněmi. Dno opatřeno opaxi-tovým sklem mléčné barvy. Otevírá se jedna strana s fixací pomocí šroubu. Vitrína je nesena dvěma pásy lyžin na konci zahnutých. Uvnitř jedna vložená úhlová police. Krásný úložný prostor pro čajovou soupravu od Ladislava Sutnara.
Souprava na bowli (7+1)
Trojplamenný vysoký svícen
celoprosklená vitrína38
37
39
Čajový servis – skleněný (9 ks) Sutnar Ladislav (1897–1976)36
Kavaliér Sázava, pro Družstevní Práci30. léta 20. století (návrh 1931)
konvice ↑ 17 cm
V cena 9 500 KčO cena 12 000–15 000 Kč
Foukané křemičitoborité sklo (Palex) do formy. Na konvici použita kovová montura. Ikona Československého funkcio-nalismu.
↑ 32 cm → 26,5 cm
V cena 3 800 KčO cena 6 000–8 000 Kč
Reprezentativní trojplamenný svícen vyroben z niklované mo-sazi. Podnož odlévaná, noha, příčka a tulejky duté, pasířsky kvalitně zpracované. Výborný původní stav.
14
Velký skleněný džbán Ludvika Smrčková(1903–1991) ?
Malý skleněný džbán Ludvika Smrčková(1903–1991) ?
Stolní lampa „bankéřka“ jaroslav Anýž (1902–1985)
Kosmetické zrcátko KROLL42
43
41
44
Skleněný džbánLadislav Sutnar (1897–1976)40
Karl goldberg, Nový bor, pro Družstevní Práci30. léta 20. století, Československo (návrh 1931)
↑ 24 cm
V cena 1 800 KčO cena 2 500–3 000 Kč
Foukané sodnodraselné křišťálové sklo do formy. Hutně zpracované projmuté ploché ucho.
Českomoravské sklárny, ČMS pro Družstevní práci30.–40. léta 20. století, Československo (návrh 1936)
velký ↑ 20 cm malý ↑ 16 cm
V cena velký 2 200 Kč, malý 1 800 KčO cena velký 3 000–4 000 Kč, malý 2 500–3 500 Kč
Křišťálové sklo foukané do dvojdílné kovové formy s inte-grovaným držadlem do soudkovitého tvaru džbánku. Sklo zušlechtěno po šokovém zchlazení krakeláží.
30. léta 20. století, evropa
↑ 25 cm zrcátko ø 12,5 cm
V cena 1 000 KčO cena 1 500– 2 000 Kč
V kovové chromované obrubě je zasazené oboustranné, standardní a vypouklé zrcátko. Obruba je fixována kuličkou v pouzdru, které je součástí přísavkového funkčního mecha-nizmu. Pryžová přísavka ztvrdlá. Po jednoduché úpravě může být přísavka plně funkční.
fa franta Anýž, Praha, (značeno) 30. léta 20. století, Československo
↑ 38 cm → 34 cm podstava ø 16 cm
Trubková konstrukce a podstava z niklované a kartáčované mosazi. Stínidlo původní hnědé, bakelitové (značené). Sběra-telský kus. Špičkový původní stav. Nová elektroinstalace.
15
UP Závody, brno30. léta 20. století, Československo (návrh 1931)
↑ 75 cm → 65 cm ↗ 95 cm
V cena 8 000 KčO cena 10 000–15 000 Kč
Rám opěradel je vyroben z bukového dřeva, dýhovaného dubovou dýhou. Konstrukce roštů z dubového dřeva. Na sedákua opěradle jsou volně ložené polštáře (nové čalounění). Varianta umožňující posuv sedáku v závislosti na sklonu opěradla.
↑ 75 cm → 65 cm ↗ 95 cm
UP Závody, brno30. léta 20. století, Československo
↑ 66 cm → 68 cm ↗ 68 cm
V cena 7 000 KčO cena 9 000–12 000 Kč
Hranolová, ohýbaná konstrukce z dubového dřeva, svázána nahoře i dole křížením. Na konstrukci je volně položena čtvercová deska určená k otáčení s dvěma typy povrchů – marmoleum a kořeninová dýha.
↑ 180 cm stínidlo ø 32cm ↑ 25 cm
V cena 12 000 KčO cena 16 000–20 000 Kč
Základnu lampy tvoří litinový talíř překrytý mosazným po-chromovaným plechem. Tyč dřevěná, odýhovaná kořenicovou dýhou (nová politura). Horní kovová konstrukce oblouku je fixovaná k dřevěné tyči třemi šrouby s kulatými matkami. Ve válečkovém závaží je umístěn vypínač. Chrom na podstavě částečně setřen.
Konferenční stůl h-167jindřich halabala (1903–1978)
Podlahová lampa se závažovým mechanizmemjindřich halabala (1903–1978)
47 48
Varianta polohovatelnéhokřesla h-70jindřich halabala (1903–1978)
45 45
16
Držák na ubrousky – Servítník
Niklovaná lampa s nůžkovým mechanizmem
Trojplamenný alpakový svícenf.W.Quist, esslingen am Neckar (značeno)
51
50
52
Nástěnné hodiny TeMPO49
30. léta. 20. století, Československo
ø 29,5 cm ↑ 7 cm
V cena 2 500 KčO cena 3 000–3 500 Kč
Kulatý skleněný ciferník ze zadní strany bíle lakovaný s černými čísly, vložený do vysokého chromovaného rámu s ostrým profilem v třetině výšky. Funkční původní strojek Kienzle s klíčkem.
fa. Sandrik, Dolné hamre20.–30. léta 20. století, Československo
↑ 9 cm
V cena 1 500 KčO cena 2 500–3 500 Kč
Silně postříbřený mosazný plech tvořící díky ohybu půloblou-kový držák fixovaný k podstavci. Podstava vyrobena z hranolové zaoblené šíny stočené do kroužku. Na podstavě značeno vyraženou značkou snadrik a.s.
fa. f.W.Quist, esslingen am Neckar (značeno)30.–40. léta 20. století, Německo
↑ 9 cm → 23,5 cm ↗ 10 cm
V cena 1 200 KčO cena 1 800–2 200 Kč
Silně postříbřený mosazný plech – alpaca, podstava obdél-ného půdorysu lisovaná, jemně kartáčovaná, dva oblouky z dutého obdélného profilu jsou osazeny na vrcholech tulejkami.
značeno Patentové číslo PAT 12319430. léta 20. století, střední evropa (Německo)
základna ↑ 26,5 cm → 5,5 cm max. ↗ 105 cm
V cena 5 000 KčO cena 6 500–7 500 Kč
Niklovaná konstrukcce harmonikového mechanizmu stínidla a plechové základny. Nepoužívaný původní stav bez defektu. Autentický doplněk do prvorepublikového interiéru. Nová elektrifikace.
17
↑ 40 cm stínidlo ø 20 cm podstava ø 19 cm
V cena 18 000 KčO cena 22 000–26 000 Kč
Mosazný niklovaný plech, trubková noha na válcové podstavě. Kulové stínidlo s vnitřní vložkou a pouzdrem na výměnu barevných skel. Drobné defekty na povrchu. Nová elektroinstalace. Jedna z nejvíce vyhledávaných původních Československých lamp v zahraničí. Neotřelá konstrukce vyvinutá pro potřeby zatmívání v případě náletů.
Sklárny inwald, Dubí u Teplic30. léta 20. století, Československo
↑ 9,5 cm → 18 cm ↗ 10 cm
V cena 800 KčO cena 1 200–1 500 Kč
Křišťálové lisované sklo leštěné v ohni, broušené. Tento typ existuje i ve variantě trojplamenné. Značeno ve skle Tchecoslovaque.
Stolní lampa Vako 38 „Kyklop“ Dvouplamenný skleněný svícenRudolf Schrötter54 55
Keramická čajová souprava „Mondrian“ (7 ks)eva Zeisel (1906–2012)53
SMf, Majolika, Schramberger keramische fabrik (značeno)20.–30. léta 20. století, Německo (návrh 1928–30)
konvice ↑ 9,5 cm šálek s podšálkem ↑5 cm
V cena 18 000 KčO cena 30 000–50 000 Kč
Keramická souprava tvarově vycházející ze základního kulového tvaru. Elementarista tvaru podtrhuje modernistické pojetí dělení linií a barevných ploch odkazujících na Mondriánovy konstruktivistické malby. Lehce narůžovělá keramika je dělena červenými, modrými a žlutými póly. Jedná se o naprosto unikátní servis, kdy ve Schramberské keramičce tvořila jedna z nejznámějších keramiček 20. století. Její životní anabáze skončila ve 106 letech v USA, kde žila od konce 30. let.
18
Sloupová podlahová lampaStolní lampa s široké stínidlochristian Dell (1893–1974) 5857
Stolní lampa christian Dell (1893–1974)56
fa. Kaiser i’dell (značeno na stínidle)30. léta 20. století, Německo
↑ 42 cm stínidlo ø 16 cm
V cena 3 000 KčO cena 4 500–5 000 Kč
Železná, černě lakovaná konstrukce. Lisované stínidlo, liti-nová základna. Dvojitý kloubový mechanizmus. Nově laková-no. (starší výrobní model). Nová elektroinstalace.
fa. Kaiser i’dell (značeno na stínidle)30.–40. léta 20. století, Německo
↑ 42 cm stínidlo ø 21 cm
Železná, černě lakovaná konstrukce. Lisované stínidlo, litinová základna. Dvojitý kloubový mechanizmus.Nově lakováno. Nová elektroinstalace.
↑ 175 cm podstava ø 21 cm
V cena 11 000 KčO cena 15 000–20 000 Kč
Konstrukce sloupu a krytí podstavy zhotoveny z niklované mosazi. Jádro podnože – černá litina. Trylexové stínidlo – opálové. Lampa byla původním vybavením interiéru vily Františka Trestra. Známého meziválečného scénografa (působil v Národním divadle) a pedagoga. V Trestrově rodině se traduje, že tuto lampu navrhl Ladislav Sutnar – nepo-tvrzeno. V každém případě jedinečný kus.
19
bílé noční stolky (2 ks)W. Weil
Rozkládací jídelní stůl h-37jindřich halabala (1903–1978)
Odkládací stolek
Pár zelených křesel A821f (2 ks)eberhard Kraus
59
61
60
62
fa. ing. W.Weil, brno-Praha30. léta 20. století, Československo
↑ 50,5 cm → 35,5 cm ↗ 30,5 cm
V cena 8 000 KčO cena 10 000–12 000 Kč
Pár trubkových rámů svírající dřevěnou skříňku s šuplíkem. Původní bílé lakování. Horní plocha kryta tyrkysovým opaxi-tovým sklem, usazeným v kovové přírubě. Dvířka skříňky, stejně jako čelo šuplíku, jsou lemováno kovovou chromovanou konturou. Na kovových částech patrné povrchové defekty.Ve spodní části rez. Lak na několika místech oprýskán.
↑ 76 cm → 80 cm (160 cm) ↗ 80 cm
Čtvercový stůl s dvojitou otočnou deskou na čtyřech hranolových nohách spojených mezi sebou křížovou trnoží z chromované trubky. Desky stolu jsou dýhované dubovou dýhou, konstrukce z dubového masivu. Původní medová politura.
↑ 67,5 cm → 70 cm ↗ 38,5 cm
V cena 5 500 KčO cena 7 000–9 000 Kč
Chromovaný trubkový rám, jehož součástí je konstrukce nohou. Rám nese pár dřevěných desek dýhovaných ořechovou dýhou. Nová povrchová úprava. Chrom v perfektním stavu.
Thonet-Mundus a.s.30. léta 20. století, Československo (návrh 1928)
↑ 80 cm → 72 cm ↗ 70 cm
Poměrně zřídka se objevující typ křesla z ohýbané bukové kulatiny. Konstrukci sedáku tvoří profilovaný hranol. Sedák i opěrák vypleten původním pedigem. Na jednom sedáku pedig lehce narušen. Nemá vliv na pevnost sedáku. Hráškově zelená barva nepůvodní – pocházející ze starší přemalby. Područky v místě ohybu na několika místech narušeny. Hezká patina. Velmi komfortní křesla.
20
hliníková židle „Landi“hans coray (1906–1991)
Pracovní polohovatelná židle Model No. 364
Safari chair (koloniální židle– světláWilhelm Kienzle (1886–1958)
63
65
64
66
P&W. blattman, Wädenswill, MeVA 60. léta 20.století, Švýcarsko (design 1938, redesign 1962)
↑ 74 cm → 50 cm ↗ 60 cm
V cena 12 500 KčO cena 15 000–20 000 Kč
Celohliníková konstrukce vyrobena z masivního hliníkového U-profilu zároveň tvoří područky, mezi které je usazenosedadlo rovněž zhotovené z jednodílného lisovaného hliníkového plechu. Nohy opatřeny původními gumovými kon-covkami. Jedná se o model vyráběný na začátku 60. let, kdy byla židle zbavena 7. řady děr a fixována ke konstrukci 4 nýty. Tyto změny byly provedeny pro větší bezpečnost a životnost židle. Krásný model s patinou. (tento typ se již nevyrábí)
výrobce AMA – elastic40. léta 20. století, Německo
min. ↑ 78 cm podnož 52�52 cm
V cena 2 600 KčO cena 4 000–5 000 Kč
Kovová konstrukce polohovatelného mechanismu se speciál-ním patentem měkkého dopružení při sedání, výrazně zvyšuje celkový komfort. Masivní dřevěný sedák s polohovatelným dřevěným opěradlem. Značeno na bakelitovém aretačním kolečku a zespodu na podsedáku s uživatelskou poučkou. Zajímavý kvalitní model v původním krásném stavu. Zajímavá alternativa pro dnešní pracovní židle.
fa. Wohnbedarf (značeno)50.–60. léta 20. století, Švýcarsko (návrh 1928)
↑ 75 cm → 55 cm ↗ 65 cm
V cena 10 000 KčO cena 14 000–18 000 Kč
Dřevěná na sucho skládaná dubová konstrukce ze sous-tružených hranolů. Návleky sedáku a opěráku z původní režné látky. Jednotlivé díly jsou mezi sebou spojeny na čep a zajištěny koženými řemínky s přezkami. Tato židle je často připisována různým evropským autorům. Faktem však zůstává, že základem pro tuto židli je původní africká židle, vyráběná v porobených koloniích.
fa. Robert Wagner, Mettingen30. léta 20. století, Německo
↑ 49,5 cm sedák ø 35,5 cm
V cena 2 500 KčO cena 4 000–5 000 Kč
Konstrukce vyrobena z lisovaného ocelového plechu. Jedno-tlivé díly jsou mezi sebou spojeny nýty. Fragmenty původního černého lakování. Sedák kulatý soustružený ze silné pře-kližky. Tento model židle od stejné firmy byl použit v dílnách Bauhausu.
21
carlo Mollino & Aldo Marbelli50. léta 20. století, itálie (návrh 1951)
↑ 87 cm → 60 cm ↗ 64 cm
V cena 95 000 KčO cena 120 000–150 000 Kč
Kovová podnož zhotovena z mosazné ohýbané trubky, ke které je připevněn celopolstrovaný korpus křesla se sklopným sedákem. Čalouněno původním červeným sametem. Na područkách natržen (takto poškozena byla všechna křesla) a dírka ze spodní strany sedáku. Křeslo bylo součástí Turínského auditoria, které bylo nejlepším ozvučeným sálem v Itálii 50.–60. let. Křeslo svým progresivním designem odpovídajícím nejednoduchému tvarosloví Carla Mollina patří mezi 1 000 nejslavnějších židlí světa. Naprosto jedinečná příležitost zakoupit toto křeslo.Lit.: G.Brino, Carlo Mollino NY 1987, str. 136, CH. &P.Fiell, 1000 chairs, Köln 1997, str. 360
Sklápěcí křeslo č. 405,Auditorium Rai v Turíně67
22
Překližková židleMiroslav Navrátil (1913–1999)
Safari chair – tmavé (2 ks)Wilhelm Kienzle (1886–1958)
Pár dřevěných židlí (2 ks)68
70
69
40.–50. léta 20. století, Československo
V cena 4 500 KčO cena 6 000–7 000 Kč
Progresivní konstrukce sdruženého sedáku s opěradlem tvoří samonosnou překližkovou konstrukci, ke které jsou fixovány dřevěné nohy. Přední nohy, sedák –ořechová dýha. Přední nohy z ohýbané překližky, zadní nohy z masivu.
Ton, n.p. bystřice pod hostýnem50.–60. léta 20. století, Československo
↑ 82 cm → 44 cm ↗ 44 cm
V cena 3 000 KčO cena 5 000–6 000 Kč
Celodřevěná konstrukce. Ohýbaná konstrukce sedáku s kónickými nohami přímo zasazenými do rámu konstrukce. Sedák i opěrák z ohýbané překližky. Dřevo tmavohnědě mořené, lakované. Konstrukce židle vychází z původního designu židle od Oswalda Haerdtla. Odlišnost spočívá v úpravě prostupu opěradla do dvou oblouků.
↑ 90 cm → 55 cm ↗ 65 cm
V cena 18 000 KčO cena 25 000–30 000 Kč
Dřevěná na sucho skládaná dubová konstrukce ze soustružených hranolů. Návleky sedáku a opěráku z původní režné látky. Jednotlivé díly jsou mezi sebou spojeny na čep a zajištěny koženými řemínky s přezkami. Tato židle je často připisována různým evropským autorům. Faktem však zůstává, že základem pro tuto židli je původní africká židle vyráběná v podrobených koloniích.
23
hluboká miskaOtto eckert (1910–1995)
Židle „Shell“ (2 ks)Niko Kralj (1920)
hnědá keramická váza72
73
71
↑ 17,5 cm → 44 cm ↗ 44 cm
Krémová keramická váza s transparentní glazurou s pro-škrabávanou hnědou vrstvou. Geometrické členění do čtver-cových polí. Zespoda značeno malovanou značkou 39 K102. Kvalitní ukázka nedoceněné předválečné keramiky.
Keramická dílna eckert (značeno)40. léta 20. století, Československo
↑ 5,5 cm ø 20,5 cm
V cena 2 500 KčO cena 3 000–4 000 Kč
Jednoduchá hluboká mísa z bílé keramiky. Venkovní hladký povrch s šedou glazurou. Proškrabávaný mřížkový dekor na růžovém základě s fialovým terčem. Barevné stříkané skvrny pod transparentní glazurou. Pojetím i složitým zpracováním odpovídá plně návrhům Otto Eckerta. Perfektní stav. Lit. Otto Eckert – J Spurný, obr 29. NČSVU
50.–60. léta 20. století, Slovinsko (Jugoslávie) (návrh 1956)
↑ 81 cm → 52 cm ↗ 51 cm
Konstrukce podnože vyrobena z ocelových tmavošedých trubek. Sedák a opěrák jsou zhotoveny z překližky, v místě zlomu spo-jeny na každé straně sadou tří šroubů s matkami. U nás nevídaný model židle znovu objeveného krále Jugoslávského designu, jehož nábytek se nyní začíná opět vyrábět v reedicích. Velmi komfortní židle s letitou patinou pochází z výrobního automobi-lového závodu Zastava.
24
Likérová souprava (6+1)Karel Wünsch ?
Souprava ledvinkových misek (2 ks)76 77
hluboká mísaOtto eckert (1910–1995)?
Skleněná plastika „Ufon“René Roubíček (1920)74 75
UMKA, umělecká keramika Kralovice (značeno UMKA)50. léta 20. století, Československo
↑ 8 cm ø 26,5 cm
V cena 2 300 KčO cena 3 5 00–4 000 Kč
Jednoduchá hluboká mísa z bílé keramiky. Venkovní struk-turovaný povrch polévaný tyrkysovou glazurou. Vnitřní pojetí znázorňuje složitý proškrabávaný dekor stylizované pavučiny. Barevné stříkané skvrny pod transparentní glazurou. Pojetím i složitým zpracováním odpovídá plně návrhům Otto Eckerta. Na horním okraji z venkovní strany oťuk.
60. léta 20. století, Československo
karafa ↑ 24 cm sklenička ↑ 4 cm
V cena 6 000 KčO cena 7 000–8 000 Kč
Souprava z křišťálového foukaného tenkostěnného skla. Žlutý listr, geometrický dekor s kuličkami. Charakteristický dekor pro tvorbu z 60. let tohoto autora. Prvotřídní ukázka stylově vytříbeného pojetí užitkového skla.
Novoborské sklo, n.p.60. léta 20. století, Československo
miska velká ↑ 9 cm → 26 cm ↗ 15 cmmiska malá ↑ 4 cm → 20,2 cm ↗ 9,8 cm
Foukané a broušené čiré sklo asymetrických forem. Menší miska s prořezávaným paprsčitým dekorem v matných linkách.
borské sklo n.p. Nový bor60. léta 20. století, Československo (návrh 1960)
↑ 27 cm → 17 cm
V cena 15 000 KčO cena 18 000–20 000 Kč
Čiré bezbarvé a zelené sklo, foukané, hutně tvarované.Pravděpodobně plastiku vytvořil sklářský mistr Rozínek.Lit.: Bruselský sen, Arbor vitae, 2008, str. 287
25
Drátěné křeslo „bird chair“No. 432LUharry bertoia (1915–1978)
81
Kožený sedák s opěradlem – hotel AlcronAlena Šrámková (1929)?
Kožený sedák s opěradly– hotel AlcronAlena Šrámková (1929)?
Podlahová lampa – hotel AlcronAlena Šrámková (1929)?
78
80
79
50. léta 20. století, Československo (návrh 1957)
↑ 63,5 cm → 51 cm ↗ 62 cm
V cena 10 000 KčO cena 12 000–18 000 Kč
Pevný, krémovou kůží čalouněný sedák fixovaný k dřevěné konstrukci. Dřevěné části dýhovány ořechovou dýhou. Zajímavě řešené přidavné opěradlo, které se u druhého nabízeného modelu zdvojuje a uzavírá tak půloblouk. Na kůži drobné defekty odpovídající stavu používání. Ve švu 2 cm dlouhý rozparek. Nerestaurováno. Celkově velmi dobrý stav. Původní vybavení Snackbaru hotelu Alcron. Jedná se o vůbec první realizaci této architektky, která je dnes považována za první dámu české (československé) architektury.
↑ 63,5 cm → 51 cm ↗ 62 cm
↑ 165 cm → 40 cm ↗ 40 cm
V cena 16 000 KčO cena 20 000–25 000 Kč
Celokovová konstrukce, černě lakovaná. Podstava čtver-cová, černá s mosaznými prvky. Stínidlo kubického čtver-cového půdorysu se skládaným poschoďovým zastíněním. Stínidlo uvnitř bíle lakováno. Nerestaurováno. Původní stav. Místy barva oloupaná. Nová elektrifikace. Krásně zapadá do celkového konceptu vystupujících hmot, vycházejících z půdorysu čtverce. Původní vybavení Snackbaru hotelu Al-cron. Jedná se o vůbec první realizaci této architektky, která je dnes považována za první dámu české (československé) architektury.
Pevný, černou kůží čalouněný sedák fixovaný k dřevěné kon-strukci. Dřevěné části dýhovány ořechovou dýhou. Zajímavě řešené přidavné opěradlo, které se u tohoto nabízeného modelu zdvojuje a vytváří půloblouk. Na kůži drobné defekty, odpovídající stavu používání. Ve švu 2 cm dlouhý rozparek. Nerestaurováno. Celkově velmi dobrý stav.
Knoll international, New York (značeno nálepkou)70. léta 20. století, USA (návrh 1953)
↑ 110 cm → 95 cm
V cena 20 000 KčO cena 30 000–40 000 Kč
Celodrátěná chromovaná konstrukce, bodově svařovaná, tvarovaná. Na několika místech patrná povrchová koroze.Skeletová konstrukce bez potahu. Ikonický tvar, ikonické křeslo slavný autor, starý model. Co dodat. Jeden z nej-důležitějších designérů, který utvářel vizuální styl přelomu 50.–60. let, modely drátěných židlí a křesel, které neztratily nic ze svého půvabu ani po 60 letech od doby uvedení na trh.
26
gumový kuchtík a telátkoLibuše Niklová (1934–1981)
Kulatá geometrická váza85 86
Porcelánová miskas mřížkovým dekoremjindřich Marek (1931)
Porcelánový myšák
Dvouhrbá porcelánová vázajindřich Marek (1931)
82 84
83
Royal DUX, Duchcovský porcelán n.p., Duchcov50.–60. léta 20. století, Československo
mísa ↑ 4 cm → 19 cm ↗ 16 cm váza ↑ 23 cm
V cena miska 500 Kč, váza 1 400 KčO cena miska 900–1 200 Kč, váza 1 800–2 200 Kč
Bíle glazovaný porcelán s mřížkovým dekorem z vnitřní strany.
Karlovarský porcelán? (keramická škola?)60. léta 20. století, Československo
↑ 14 cm
Drobná soška vyrobená z bílého porcelánu. Krásná stylizace drobného zvířátka, které svou estetikou plně odpovídá estetice 60. let.
gumotex břeclav
kuchtík ↑ 12,5 cm kravička ↑ 19 cm
Gumové pískací hračky z bílé gumy. Některé části kolorovány.
gmünder keramik (Keramica Hirsch)? 50.–60. léta 20. století, Německo
↑ 10 cm
V cena 1 200 KčO cena 1 600–2 200 Kč
Bíle glazovaná kulatá váza s černým, malovaným lineárním dekorem dělícím vázu do polí. Některé akcentovány barevnými prvky.
27
Malý ventilátor hA 2728 Nastavitelná židleMiroslav Navrátil (1913–1999)89 90
Podlahová lampa –jednozdrojová
anténa s natáčením87 88
základna ↑ 145 cm podstava ø 25 cm
V cena 4 500 KčO cena 5 500–6 500 Kč
Kovová základna, šedě lakovaná s kovovou černou tyčí, na které je adjustován posuvný fixační mechanizmus s ramenem. Na konci je umístěn zdroj světla se stínidlem. Vše originální, původní stav.
60.–70. léta 20. století, Německo
↑ 38 cm → 72 cm
Kovové chromované díly anténního přijímače. Hlavní tělo vyrobeno z šedého plastu. Dnes již spíše úsměv na rtech vyvolávající objekt natáčecí dipólové antény. Přesto potěší jak svou estetikou, tak i případnou funkčností.
fa. Philips50.–60. léta 20. století, holandsko
↑ 23 cm → 16 cm ø 12 cm
V cena 1 500 KčO cena 1 800–2 200 Kč
Plastový červenobílý s výkonem 10W/220V se zářivě zelenou vrtulí. Velmi dobrý stav, funkční. Chybí firemní plastový štítek.
Vertex n.p.60.–70. léta 20. století, Československo
↑ 82 cm → 44 cm ø 50 cm
Laminátová skořepina, červeně lakování. Fixovaná k nastavi-telné ocelové konstrukci, zhotovené z šedě lakovaných oce-lových trubek. Židle sloužila jako součást výbavy pěchotních obrněných transportérů, do kterých bylo v případě potřeby namontovat židle pro přepravu. Z tohoto důvodu je součástí konstrukce podnoží fixační šroub.
28
Křeslo s podnožkou „Long chair“ mod.670, 671charles & Ray eames
91
herman Miller for Vitra, Zeeland – Michigen (značeno)70. léta 20. století, USA (design 1956)
↑ 85 cm → 88 cm ↗ 84 cm
V cena 75 000 KčO cena 100 000–120 000 Kč
Pětiramenná hliníková podnož s otáčecím mechanizmem, černě lakovaná, leštěná, fixovaná k překližkové skořepině dýhované, jako i další díly palisandrovou dýhou. Jednotlivé polstrované díly potaženy tmavohnědou kůží s patinou. Výborný stav.Další z ikon v této aukci. Křeslo, které si drží pověst nejpohodlnějšího odpočinkového křesla na světě. S podnožkou tvořínerozlučný pár. Pokud máte prostor a milujete pohodlí, pak je tato sestava jedinečnou prémiovou volbou.
29
Podlahová lampa harvey guzzini
Židle „Shell“charles & Ray eames
Závěsná lampa „Siluet ll“Yo hammerborg (1920–1982)
94
95Závěsná lampa „Siluet l“ (2 ks)Yo hammerborg (1920–1982)96
9392
fog & Morup (značeno)70. léta 20. století, Dánsko (návrh 1970)
↑ 20 cm ø 19 cm
V cena 2 800 KčO cena 3 000–4 000 Kč
Hliníkové stínidlo zlaté barvy, tlačené, uvnitř bíle lakované, porcelánová objímka, černý kabel.
fa. iguzzini60.–70. léta 20. století, itálie
↑ 153 cm ø 36 cm
Plastové stínidlo se zdrojem upevněném na kovové konstrukci umožňující volný pohyb stínidla po základně s tyčí.
fog & Morup, (značeno)70. léta 20. století, Dánsko (návrh 1970)
↑ 31 cm ø 30 cm
V cena 2 400 KčO cena 3 000–4 000 Kč
herman Miller, Zeeland, Michigan (značeno)60.–70. léta 20. století, USA
↑ 79 cm → 48 cm ↗ 55 cm
Hnědě probarvovaná sklolaminátová skořepina, latexová pěna potažená černým původním potahem (100 % polyester) chromovaná kovová podnož fixovaná čtyřmi body k sedáku. Možnost štosování a zapojování do řady. Barva z bordury v horní části setřena. Chromové podnoží místy s jemnoupovrchovou rzí. Dobrý původní stav.
30
Rozkládací křeslo „Plona“giancarlo Piretti (1940)
Rozkládací křeslo „Plona“giancarlo Piretti (1940)97 98
Podlahová lampa „raketa“ Závěsná lampa s nastavenímharvey guzzini99 100
70. léta 20. století, evropa
↑ 135,5 cm základna ø 25 cm
V cena 6 800 KčO cena 8 000–9 000 Kč
Podnož válcového tvaru, tlačená z hliníkového plechu s če-saným povrchem. Základní trubková konstrukce, stejně jako 3 boční trubice se 6 objímkami z česaného hliníkové trubky.
castelli, Ozzano Dell‘emilia bologna60.–70. léta 20. století (návrh 1969–72)
↑ 72 cm → 68 cm ↗ 55 cm
V cena 11 000 KčO cena 14 000–16 000 Kč
Dutá hliníková konstrukce s otočným kloubem. Do hliníkového rámu je vložen koženkový čaloun s výstuhami v barvě hráškově zelené. (Potah nový, ušit dle původního vzoru.) Výborný stav. Na rámu povrchové škrábance.
ø 35 cm
Venkovní hnědé plastové stínidlo, vnitřní koule opálová –duplex. Kovový chromovaný kryt. Flexi šňůra s libovolným nastavením výšky. Plastový podstropní kryt.
↑ 72 cm → 68 cm ↗ 55 cm
31
Lampička se žlutým stínidlem(model 1620)josef hůrka
Oranžová lampa „ kosmonaut“Pavel grus
Metro linka A –žlutý originální obkladjaroslav Otruba (1916–2007)
103
104
105
Žlutý telefon „bObO“Sergio Tedeschini
Kroužky na ubrousky (4 ks)Annette Lang101 102
Telcer Telefonica S.p.A. Milano70. léta 20. století, itálie
↑ 17 cm → 24 cm ↗ 22 cm
V cena 3 000 KčO cena 4 000–6 000 Kč
Celoplastový telefon žluté barvy, s podstavou ze sytě zelené gumy. Pár zvonků, zeleně lakovaných kovových. Přívodní kabely. Původní střed nahrazen Al plechem. Tento telefon proslavila hudební skupina ABBA s hitem „Ring ring“ kdybyli vyfoceni na přebalu singlu s tímto názvem. Tato hravá „karikatura“ telefonu se stala ve své době hitem a pozdějise vyráběla v licenci v NSR.
NAPAKO v.d. Praha (značeno)60. –70. léta 20. století, Československo
↑ 17 cm → 19 cm ↗ 12 cm
V cena 1 600 KčO cena 2 200–2 500 Kč
Celokovová konstrukce, noha válcová chromovaná s objím-kou. Stínidlo plechové uvnitř bílé, zvenčí žlutě lakované. Původní elektrifikace.
Lustry kamenický Šenov n.p.70.–80. léta 20. století, Československo
↑ 24 cm stínidlo ø 16 cm
V cena 1 400 KčO cena 1 800–2 200 Kč
Celokovová konstrukce, noha a stínidla oranžově lakovaná, uvnitř bíle. Na noze patrné oděrky od stínidla. Spodní díl chromován. Nová elektrifikace.
70.–80. léta 20. století, Československo
↑ 50 cm → 48 cm
V cena 2 000 KčO cena 4 000–5 000 Kč
Eloxovaný hliníkový plech, lisovaný. Konkávně vyklenutá čočka. Jaroslav Votruba byl hlavním architektem pražského metra. Obklad byl primárně zamýšlen jako tříštič hluku při příjezdu vlakové soupravy. Barevnost navrhnul a upravilJiří Rathouský.
bestform gm.b.h.80. léta 20. století, SRN
↑ 5 cm ø 4 cm
Mosazný stočený plech s geometrickými průřezy a jed-noduchým tvarováním protilehlých okrajů. Postříbřeno. Na některých kusech stříbro častečně setřeno. Svým pojetím odpovídá duchu postmoderny. Z kolekce Geo.
32
Párové lampyPerry A.King & SantiagoMiranda
S – chairTom Dixon (1959) 108108
Metro obkladjaroslav Otruba (1916–2007)
Podhledová svítidlaz hl. n. Praha (Wilsonovo nádr.)jan a Alena Šrámkovi, kolektiv
106 107
↑ 50 cm → 48 cm
Lakovaný hliníkový plech, lisovaný. Konkávně projmutá čočka. Jaroslav Votruba byl hlavním architektem pražského metra. Obklad byl primárně zamýšlen jako tříštič hluku při příjezdu vlakové soupravy. Právě pro jeho akustické a estetické hod-noty se později tyto výlisky objevovaly na různých stavbách po celém Československu. Jednou ze staveb byl i Dům kultury ve Šternberku odkud tyto tvarově identické, leč neeloxované obklady pocházejí.
cassina, Milano80. léta 20. století, itálie (návrh 1986)
↑ 101 cm → 41 cm ↗ 50 cm
V cena 21 000 KčO cena 28 000–35 000 Kč
Ikonická židle 80. let. Jedná se o první variantu, která byla zakoupena na začátku produkce. Tyto model jsou s původním lýkovým výpletem. Jedinečný sběratelský kus.
Arte luce, Milano80. léta 20. století, itálie (design 1985)
↑ 40 cm → 36 cm ↗ 17 cm
V cena 22 000 KčO cena 26 000–30 000 Kč
Kovová, černě lakovaná konstrukce, lakované dráty s uchy-cenými lisovanými stínidly, na vnitřní straně bíle lakovány.
70. léta 20. století, Československo (návrh 1973)
↑ 98 cm → 98 cm ↗ 25 cm
V cena 10 000 KčO cena 15 000–20 000 Kč
Červeně lakovaný hliníkový plech vsazený do ocelového rámu. Konkávní prolis tvoří parabolu podhledového krytu zářivkového tělesa a je charakteristickým prvkem vstupní haly pražského Hlavního nádraží (Wilsonova). Architekturu, na které se podílela se svým manželem Janem, Josefem Dan-dou a Janem Bočanem, patří k tomu nejkvalitnějšímu z tohoto normalizačního období. Celé světlo působí jako monumentální světelný objekt, který v každém interiéru strhne pozornost. Světlo je složeno ze 3 nosných dílů, červeného krytu, bílé odrazky a elektroskříně, která je nosičem 4 párů objímek na zářivková tělesa ø 500 mm. Na bílých dílech stopy po povr-chové rzi, na červené části drobné oděrky a lomy.
33
110
111
↑ 98 cm → 98 cm ↗ 25 cm
Červeně lakovaný hliníkový plech vsazený do ocelového rámu. Konkávní prolis tvoří parabolu podhledového krytu zářivkového tělesa a je charakteristickým prvkem vstupní haly pražského Hlavního nádraží (Wilsonova). Architekturu, na které se podílela se svým manželem Janem, Josefem Dandou a Janem Bočanem, patří k tomu nejkvalitnějšímu z tohoto normalizačního období. Celé světlo působí jako monumentální světelný objekt, který v každém interiéru strhne pozornost. Světlo je složeno ze 3 nos-ných dílů, červeného krytu, bílé odrazky a elektroskříně, která je nosičem 4 párů objímek na zářivková tělesa ø 500 mm.Na bílých dílech stopy po povrchové rzi, na červené části drobné oděrky a lomy.
34
Michelin, reklamní tabulka114
Zelená mísajitka forejtová (1923)
Proškrabávaná vázaiva Mašitová (1961)112 113
↑ 6,5 cm ø 24 cm
V cena 7 000 KčO cena 10 000–12 000 Kč
Autorská mísa z lehaného tabulového skla čiré nazelenalé barvy. Lehnuta do tvaru mísy s jemným strukturovaným reliéfem. Povrch je zvýrazněn kladenými skleněnými pásky zesilujícími barevnou intenzitu. Autorka je především známa jako návrhářka skla a porcelánu, které pocházejí z 60. let. Její autorské experimenty z pozdější doby jsou vzácné. Značeno při okraji J.Forejtova 1982.
70. léta 20. století, itálie
↑ 28 cm → 32,5 cm
V cena 500 KčO cena 500 Kč – až do konce zábavy
HPS deska se sítotiskovým barevným potiskem reklamního loga Michelin. Vlasec na zavěšení.
90. léta 20. století (1990)
↑ 13 cm ø 14 cm
V cena 3 500 KčO cena 5 000–7 000 Kč
Foukaná profilovaná váza do dřevěné formy. Čirá sklovina se zeleným nádechem. Na povrchu nanesena sklářská barva, která je následně proškrabávána. Autorka je absolvenstkou ateliéru St. Libeňského na VŠUP v Praze. Ve své současné tvorbě se více zabývá lehanou a tavenou plastikou. V případě vázy se jedná o rané dílo. Signováno „Mašitová 90“.
Průmyslový palác, Výstaviště 67 Praha 7 – Holešovice (Superstudio Designbloku)
Veletržní
Bube
nská
Duk
elsk
ých
hrdi
nů
Arge
ntin
ská
metro Nádraží Holešovice,
trasa C
tramvaje14, 17, 24
www.cohnauction.cz, [email protected], +420 603 546 275
M
Výst
avišt
ě
Holeš
ovice