+ All Categories
Home > Documents > Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití rozvojových dokumentů...

Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití rozvojových dokumentů...

Date post: 13-Jan-2016
Category:
Upload: mili
View: 50 times
Download: 0 times
Description:
Faktory efektivity spolupráce obcí Financování svazků obcí. Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití rozvojových dokumentů mikroregionů Ústav územního rozvoje, 26. listopadu 2008. - PowerPoint PPT Presentation
18
Společnost pro regionální ekonomické poradenství Společnost pro regionální ekonomické poradenství FAKTORY EFEKTIVITY SPOLUPRÁCE OBCÍ FINANCOVÁNÍ SVAZKŮ OBCÍ Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití rozvojových dokumentů mikroregionů Ústav územního rozvoje, 26. listopadu 2008
Transcript
Page 1: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

Společnost pro regionální ekonomické poradenstvíSpolečnost pro regionální ekonomické poradenství

FAKTORY EFEKTIVITY SPOLUPRÁCE OBCÍ

FINANCOVÁNÍ SVAZKŮ OBCÍ

Práce s mikroregiony na úrovni krajůMetodika tvorby a využití

rozvojových dokumentů mikroregionůÚstav územního rozvoje, 26. listopadu 2008

Page 2: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

Společnost pro regionální ekonomické poradenství

PROBLEMATIKA SPOLUPRÁCE OBCÍ

Řešitel GaREP, spol. s r.o., společnost pro regionální ekonomické poradenství – 15 let se věnuje regionálnímu rozvoji.

Zkušenosti z praxe – strategické dokumenty svazků obcí.

Výzkumný úkol pro MMR ČR č. WB-07-05 „Spolupráce obcí jako faktor rozvoje“ (2005-2006).

Rozvíjení věcné problematiky (nastavení rozvojových směrů, volba nástrojů, zapojení aktérů) ve výzkumném úkolu MMR ČR č. WD-39-07-1 „Rozvojový interaktivní audit“ (2007-2011).

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 2

Page 3: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

VÝCHODISKA

Spolupráce = „součinnost určitého množství subjektů při dosahování určitého cíle“.

Na obecní úrovni velmi různorodá mozaika forem spolupráce, překrývání členství, nesystémový přístup obcí.

Často nevyřešeny základní procesní, organizační a ekonomické otázky – efekty spolupráce jsou nedostatečné.

Koordinace x Kooperace.

Nastavení a průběh spolupráce („faktory efektivity“) jsou rozhodujícími prvky pro možnost a schopnost tvorby a realizace strategických rozvojových dokumentů (SRD).

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 3

Page 4: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ SPOLUPRÁCI

Motivace spolupracujících subjektů. Počet a charakter subjektů. Forma spolupráce. Účel, charakter a náplň činnosti. Nastavení vnitřních procesů. Ekonomický rámec.

Průmět faktorů do tvorby a nastavení SRD.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 4

Page 5: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

MOTIVACE – PŘÍČINY SPOLUPRÁCE

Snaha o řešení společných problémů.

Prosazení společných zájmů.

Realizace větších rozvojových projektů.

Úspory v organizační i ekonomické oblasti.

Spolupráce obcí umožňuje dosáhnout rozvojových cílů, které jsou jednou obcí nerealizovatelné.

Využití synergického efektu.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 5

Page 6: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

POČET SPOLUPRACUJÍCÍCH OBCÍ VE SVAZCÍCH OBCÍ

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 6

Počet zapojených obcí Jihomoravský kraj Vysočina do 5 16 8 6-10 25 10 11-15 10 7 16-20 3 7 21-30 5 9 nad 30 1 3 Průměrný počet obcí 10 15 Průměrný počet obyvatel 10 628 10 703 Průměrná rozloha 103 155

Page 7: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

CHARAKTER SUBJEKTŮFORMA SPOLUPRÁCE

Obce

↔ Svazek obcí

↔ Společná právnická osoba

↔ Smlouva ke splnění konkrétního úkolu

Obce a jiné subjekty

↔ Zájmové sdružení právnických osob

↔ Obecně prospěšná společnost

Vztahy mezi členy Formy zapojení a aktivita členů

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 7

Page 8: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

VĚCNÝ RÁMEC SPOLUPRÁCE

Účel spolupráce

Celkový rozvoj území

Rozvoj určitých aspektů území

Náplň spolupráce

Výměna zkušeností

Poskytování veřejných služeb

Sdružování prostředků

Realizace projektů

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 8

Page 9: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

VNITŘNÍ FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ FUNKČNOST SPOLUPRÁCE OBCÍ

Způsob řízení.

Existence či neexistence profesionálních pracovníků.

Způsob komunikace.

Frekvence a náplň setkávání členů.

Způsob dospívání k rozhodnutí, resp. konsenzu.

Závaznost přijatých rozhodnutí.

Vzájemné vztahy mezi zástupci členů.

Koncepční dokumenty.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 9

Page 10: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

EKONOMICKÝ RÁMEC

Členění nákladů: Běžné náklady společné činnosti. Náklady realizace programů a projektů.

Členění zdrojů: Vlastní zdroje obcí (finanční či naturální příspěvek, příspěvek

pravidelný či dle potřeby). Cizí zdroje – veřejné či soukromé zdroje (zejména dotace, dále

např. sponzoring).

„Jak zajistit finanční prostředky na realizaci společných aktivit“, tj. „kolik kdo musí přispět a co z toho kdo bude mít“.

Zásadním tématem je sdružování prostředků.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 10

Page 11: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

V PRAXI UPLATŇOVANÉ PŘÍSTUPY KE SDRUŽOVÁNÍ PROSTŘEDKŮ

Příspěvek na obyvatele – široká variabilita, pouze malý podíl rozpočtu svazku, obvykle financování provozu svazku.

Financování společných projektů dle míry zapojení, resp. dle efektů – obvykle projekty vybrané skupiny obcí (např. ČOV, kanalizace – dle skutečných nákladů, cyklostezky dle km na území obce apod.).

Financování celosvazkových projektů:Rovný příspěvek obcí – projekty s rovným dopadem

(značení, informační tabule, propagace).Příspěvek dle velikosti obce.

X převládají individuální projekty obcí – individuální financování (společné aktivity zejména v oblasti výstavby technické infrastruktury a cestovního ruchu).

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 11

Page 12: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

EKONOMICKÁ ANALÝZA SVAZKŮ OBCÍ– KRAJE JIHOMORAVSKÝ A VYSOČINA

(VYBRANÉ PŘÍKLADY V ROCE 2005)

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 12

Struktura svazků obcí v roce 2005

Typ Podtyp CharakteristikaPočet

JMK VYS

Mikroregiony -Svazky dle vymezení

krajského úřadu61 34

Monotematické svazky

Svazky vytvořené k výstavbě a provozu

technické infrastruktury

Náplň činnosti: vodovody, odpady kanalizace, ČOV, plynofikace,

57 40

Specifické svazky Různé oblasti činnosti 3 1

Celkem - - 121 75

Page 13: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

STRUKTURA VÝDAJŮ SVAZKŮ OBCÍ V KRAJÍCH JIHOMORAVSKÉM A VYSOČINA (2005)

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 13

Výdajové skupiny: 1 – Zemědělství a lesní hospodářství, 2 – Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství, 3 – Služby pro obyvatelstvo, 4 – Sociální věci a politika zaměstnanosti, 5 – Bezpečnost státu a právní ochrana, 6 – Všeobecná veřejná správa a služby

PodtypBěžné výdaje (v %)

Kapitálovévýdaje

(v %)

Výdajové skupiny (v %)

1 2 3 4 5 6*

Jihomoravský kraj

Mikroregiony 59,0 41,0 0,4 27,0 56,7 0 0,4 15,5Technické

svazky39,4 60,6 0 78,9 0,9 0 0 20,3

Kraj Vysočina

Mikroregiony 51,5 48,5 0,0 23,4 61,3 2,6 11,3 11,3Technické

svazky37,7 62,3 0,0 60,7 6,1 0,0 33,2 33,2

Page 14: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

ROZPOČTOVÉ OBJEMY MIKROREGIONŮ KRAJŮ JIHOMORAVSKÉHO A VYSOČINA V ROCE 2005

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 14

Velikost celkových příjmůJihomoravský

krajKraj Vysočina

Do 1000 Kč 1 1

1000 až 9999 Kč 1 0

10 000 až 99 999 Kč 2 2

100 000 až 999 999 Kč 44 17

1 000 000 až 9 999 999 Kč 11 14

Nad 10 000 000 Kč 1 0

Průměrný příjem na svazek 1 151 772 Kč 1 358 100 Kč

Page 15: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

ZÁVĚRY V EKONOMICKÉ OBLASTI

Bariéry spolupráce obcí v ekonomické oblasti:Nedořešené financování ad hoc akcí, tj. jednotlivých

rozvojových projektů.Nízké uvědomění si ekonomických synergických prostředků

a možností plynoucích ze sdružování prostředků.Absence dlouhodobého finančního plánování.Formální spolupráce tříštění kapacit i financí.

Při sdružování prostředků je zejména třeba:

Přihlížet k možnostem a specifikům jednotlivých obcí.

Rozvíjet mechanismy kumulování financí – např. vytvořit

společný rozvojový fond.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 15

Page 16: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

FAKTORY EFEKTIVITY SPOLUPRÁCE

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 16

Legislativní pravidla

Správní prostředí

Ekonomický systém Spolupráce obcí

Vhodná forma spolupráce

Struktura spolupráce

Způsob financování

Kvalifikovaný aparát

Množství subjektů

Procesy rozhodování

Způsoby komunikace

Způsobyřízení

Page 17: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

ZÁVĚR

Spolupráce vyplýváZ potřeby společných aktivit v určité oblasti.Z omezených zdrojů.Z předpokladů aktérů k řešení jednotlivých typů aktivit.

Předpoklady fungování spolupráce:Vyjasnění vnějšího kontextu spolupráce.Nastavení vnitřních procesů spolupráce. Ekonomický systém umožňující flexibilní činnost.Klíčový vliv - ochota a schopnost aktérů spolupracovat.

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 17

Page 18: Práce s mikroregiony na úrovni krajů Metodika tvorby a využití  rozvojových dokumentů mikroregionů

Faktory efektivity spolupráce obcí ÚÚR Brno, 26. 11. 2008 18

Děkuji za pozornost.

Ing. Jan Binek, Ph.D.

GaREP, spol. s r.o.společnost pro regionální ekonomické poradenství

nám. 28. října 3602 00 Brno

www.garep.cz [email protected]

Tel. : 545 242 846

Recommended